Yerba mate – co to takiego?

Yerba mate to napar, który tworzy się z liści Ostrokrzewu Paragwajskiego, który rośnie w deszczowych lasach Ameryki Południowej. Pierwsi tego rodzaju napój spożywali Indianie na terenach dzisiejszego Paragwaju. Yerba mate rozsławili z kolei Europejczycy, których urzekły niesamowite właściwości tego napoju. Ze względu na dużą ilość właściwości pobudzających, wielu ludzi traktuje ją jako zamiennik kawy. Jak zatem zacząć spożywać yerbę? Na to pytanie odpowiemy Państwu w poniższym krótkim artykule. Zapraszamy gorąco do lektury!

Ogrom właściwości

Yerba to napar, który charakteryzuje specyficzny, ziołowy aromat. Zaspokaja pragnienie oraz pobudza. Ma również szereg właściwości zdrowotnych. Dodatkowo smakuje wyśmienicie – warto się nim delektować. Obecnie dostępnych jest na rynku bardzo wiele rodzajów suszu. Dla osób początkujących polecane są susze delikatne bądź słodsze w smaku. Do picia yerby potrzebny jest również specjalny zestaw do zaparzania i troszkę wprawy.

Yerba mate jak zacząć?

Aby zacząć pić yerba mate, potrzebujemy specjalne naczynko ze zwężoną szyjką, które nazywa się Tykwa bądź Matero. Oprócz tego musimy zaopatrzyć się w specjalną rurkę – Bombillę. Naczynie możemy zakupić w dwóch wersjach: ceramicznej oraz naturalnej, wyprodukowanej z prawdziwej tykwy. Dla początkujących polecane jest naczynie ceramiczne, ponieważ jest znacznie trwalsze oraz łatwiejsze w utrzymaniu. Tykwa, która będzie zaniedbana bądź nieoczyszczona, może po jakimś czasie przeciekać i zacząć pękać. Oczywiście smak yerba mate pitej z naczynia ceramicznego i naturalnego trochę się różni, ale początkującym poleca się opcję bardziej praktyczną. Rurka, nazywana bombillą musi być zakończona sitkiem oraz nierdzewna. Dzięki sitku spożywać będziemy sam napar, bez suszu. Temperatura wody, którą będziemy zalewali susz, powinna być stała. Polecane jest zatem zaopatrzenie się w termos. Dzięki temu zaparzona yerba mate zawsze będzie zachowywała odpowiednie właściwości zdrowotne. Dobrą yerbę można kupić przez internet. Yerba mate sklep znajdziesz przez wyszukiwarkę internetową.