Ile może kosztować docieplenie domu?

Cena zależy przede wszystkim od rodzaju wybranego materiału do docieplenia domu. Za wykonanie 1m2 możemy zapłacić od 70 zł za 1m2 do nawet 140 zł za 1m2 i więcej. Zależy ona również od danego województwa i wybranego usługodawcy.

Dofinansowania kosztów związanych z inwestycją termomodernizacyjną.

1. Premia termomodernizacyjna

Można ją uzyskać w ramach taj zwanej ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. O taki rodzaj premii mogą starać się jedynie osoby, które na realizację swojej inwestycji musiały zaciągnąć kredyt bankowy. Kredyt ten należy przeznaczyć na modernizację domu, dzięki której spadnie roczne zapotrzebowanie całego budynku na energię. Ten rodzaj dofinansowania przeznaczony jest dla wspólnot mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych. Premia może stanowić maksymalnie 20 procent zaciągniętego kredytu. Pieniądze wypłacane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego, na konto tego banku, w jakim inwestor wziął kredyt.

2. Dofinansowanie ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Rodzaj dofinansowania i jego wysokość zależna jest od danego województwa. Fundusz ten ściśle współpracuje z Bankiem Ochrony Środowiska, który udziela kredytów, dopłacając do odsetek.

3. Pomoc ze strony gmin i powiatowych Funduszów Ochrony Środowiska

Udzielane wsparcie polega na sfinansowaniu zakupy urządzeń oraz materiałów, potrzebnych przy realizacji termomodernizacji.

4. Program EkoDom

Program stworzony dla osób fizycznych, będących właścicielami nieruchomości bądź współwłaścicielami, które tworzą lokale mieszkalne. Rozpoczął się z dniem 1 marca, trwał do 31 maja.

Jakie materiały najlepiej wybrać do docieplenia domu?

Najczęściej wybieranymi materiałami do docieplenia domu są styropian oraz wełna mineralna. Posiadają one bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Ważną kwestią jest również wybranie odpowiedniego tynku cienkowarstwowego w metodzie ETICS. Tynki dostępne na rynku to: tynki mineralne, tynki akrylowe, tynki silikonowe, tynki krzemianowe.

W przygotowaniu artykułu pomogła firma RemonTech https://www.maszynadocieciastyropianu.pl/ – producent przecinarek do styropianu.