Geodeta jest potrzebny praktycznie podczas każdej budowy. Oczywiście musi to być specjalista z odpowiednimi kwalifikacjami do wykonywania tego zawodu. Nie wszyscy pamiętają o skorzystaniu z usług takiego fachowca, np. wtedy, gdy planują prywatną inwestycję budowlaną. Nawiązanie współpracy ze specjalistą od pomiarów to konieczność, określona specjalnymi przepisami. Geodeci są jednak przydatni również przy realizowaniu różnych innych czynności na placach budowy.

Czym zajmuje się geodeta?

Geodeta może wykonywać szeroki zakres prac, wśród najważniejszych obowiązków znajdują się:

  • konstruowanie precyzyjnych map do celów projektowych,
  • dokładne wytyczanie budynków na działkach,
  • inwentaryzacja powykonawcza w zakresie geodezyjnym.

Współpraca z geodetą jest określana przepisami z zakresu prawa budowlanego. Taki specjalista jest więc niezbędny na placu budowy. Tworzona przez niego mapa do celów projektowych służy architektom np. do nanoszenia brył budynków. Bez tego typu mapy nie da się stworzyć kompletnej dokumentacji projektowej, która musi być złożona w odpowiednim urzędzie przed przystąpieniem do prac budowlanych.

Geodeci zajmują się też nanoszeniem na stworzone przez siebie mapy wszelkich zmian powykonawczych. Mowa tutaj np. o nanoszeniu budynków oraz przyłączy.

W jakich jeszcze czynnościach może pomóc geodeta?

Opisane wyżej czynności to nie jedyne, w trakcie których można liczyć na rzetelną pomoc wykwalifikowanego geodety. Taki specjalista okaże się przydatny również wtedy, gdy trzeba będzie sprawdzić stan granic działki. Dzięki temu można sprawdzić sprzedającego, czy przypadkiem nie wprowadza on w błąd klienta i nie chce na takim interesie zarobić.

Profesjonalni geodeci zajmą się też wytyczaniem przyłączy na różnych terenach. Już na samym starcie prac budowlanych powinno się więc zatrudnić dobrego geodetę lub rozpocząć współpracę z firmą geodezyjną. W ten sposób zadba się o kompleksową obsługę budowy w kategorii geodezyjnej. Znajomość działki przez geodetę sprawi, że wszelkie prace będą wykonywane sprawniej.