Odpowiednie obuwie to absolutna podstawa wyposażenia każdego biegacza. Jeżeli zdecydujemy się uprawiać ten sport w nieprawidłowym modelu butów, wyrządzimy sobie tylko krzywdę. Jogging wbrew pozorom może doprowadzić do wielu kontuzji, a obuwie może być ich przyczyną. Sprawdźmy zatem czym należy kierować się przy wyborze butów do biegania.

Cechy dobrze dobranego obuwia

Buty, które prawidłowo układają się na naszych stopach, zapewnią nam komfort podczas treningu. Dzięki nim zmniejszy się ryzyko kontuzji, które wśród amatorów zdarzają się stosunkowo często. Ból, który możemy odczuwać na początku naszej przygody z bieganiem, wynikający z braku formy, w dobrych butach będzie dużo mniejszy. Gra jest zatem warta świeczki.

Rodzaj nawierzchni

Nawierzchnia, po której będziemy biegać, ma znaczenie w wyborze sportowego obuwia. Zanim wybierzemy się więc do sklepu, rozejrzyjmy się po naszej okolicy i poszukajmy tras biegowych, odpowiadających naszym gustom. Dopiero z tą wiedzą możemy dobrać odpowiednie buty. Jeżeli trasa naszego joggingu wiodła będzie przez chodniki i ulice, wybierzmy obuwie przeznaczone do twardej nawierzchni. Jeśli chcemy natomiast biegać w terenie ukształtowanym przez naturę, a więc w lesie czy wśród łąk, sięgnijmy po analogiczny typ butów.

Rozmiar buta

Rozmiar buta do biegania ustala się nieco inaczej niż w przypadku obuwia codziennego. Podczas treningu nasze stopy przez cały czas intensywnie się poruszają, dlatego też potrzebują odrobinę więcej przestrzeni. Takie obuwie sportowe powinno być zatem o numer większe od tego, który nosimy na co dzień. Pamiętajmy, że buty najlepiej jest mierzyć wieczorem, a nie w pierwszej połowie dnia.

Podbicie stopy

Kolejnym kryterium doboru obuwia do joggingu jest podbicie naszej stopy. Model buta dobieramy w zależności od tego czy nasze podbicie jest niskie, normalne, czy wysokie. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak je określić, poprośmy o pomoc sprzedawcę w specjalistycznym sklepie lub poszukajmy porad na stronach internetowych dla biegaczy.