Jeśli korzystasz z nielegalnych programów w swoim domu, mogą przysporzyć Ci one wielu kłopotów. Używając oprogramowania bez posiadania odpowiednich licencji, narażasz się na poniesienie wysokich kar finansowych oraz problemy z prawem. Tutaj dowiesz się, w jaki sposób zweryfikować, czy programy których używasz są legalne.

Klucz licencji

Każdej z kopii płatnego systemu operacyjnego, programu czy aplikacji, która jest zainstalowana na Twoim urządzeniu, musi odpowiadać dokument potwierdzający posiadanie licencji. Jeśli po wielu poszukiwaniach nie odnalazłeś tego typu danych, może być to znak, że Twoje oprogramowanie pochodzi z nielegalnego źródła. Oprogramowanie komercyjne jest dostarczane zazwyczaj w specjalnych pakietach zawierających nośnik DVD, bądź udostępnianie drogą mailową wraz z linkiem do pobrania, kodem oraz licencją. Tak nośnik, jak i etykieta zawierająca numery seryjne, są uznawane za dowód zaświadczający legalności posiadanych programów. Weryfikując je sprawdzisz, czy wersja posiadanego oprogramowania jest legalna. W przypadku pozyskania oprogramowania drogą elektroniczną pamiętaj o zachowaniu wiadomości mailowej z potwierdzeniem zakupu lub wydrukuj jej zawartość. 

Dokumentacja

Jeśli chcesz szybko i sprawnie zweryfikować legalność posiadanego systemu operacyjnego, odszukaj dokumentację otrzymaną przy jego zakupie. Jeśli nabyłeś sprzęt z zainstalowanym oprogramowaniem, możesz sprawdzić etykietę z numerem seryjnym na jego obudowie. Pamiętaj, że dotyczy to wyłącznie systemów komercyjnych. Jeśli nie odnajdziesz naklejki, polecamy skorzystanie z darmowych aplikacji do odczytywania klucza licencyjnego. Legalność posiadanego systemu możesz sprawdzić na stronie producenta przy pomocy wyżej wymienionych danych.

Warto pamiętać, iż większość użytkowanych aplikacji i programów występuje w wersjach testowych, otwartych lub całkowicie darmowych. Korzystanie z nich jest w pełni legalne. Jeśli jednak zależy Ci na ich zweryfikowaniu, na stronie internetowej każdej z aplikacji sprawdzisz, czy posiadana wersja ma odpowiednie certyfikaty. 

Sposobów na weryfikację legalności oprogramowania jest wiele. Najważniejszymi z nich są jednak porównanie kodu licencji z posiadaną dokumentacją, sprawdzanie numerów seryjnych, czy zczytanie ich za pomocą aplikacji i porównanie na stronie producenta.