Nauka gry na jakimś instrumencie to marzenie wielu osób. Przy odpowiedniej pracy włożonej w każdą lekcję oraz konsekwentnemu i regularnemu trenowaniu, jesteśmy wstanie nauczyć się tego, nawet jeżeli wyraźnie brakuje nam talentu. 

Nauka gry pod okiem nauczyciela

Nauka gry pod okiem profesjonalisty to najczęstsza i skuteczna metoda. Taka osoba nie tylko udzieli nam wielu rad, ale przede wszystkim wyłapie błędy, które popełniamy oraz wskaże nam odpowiednie ćwiczenia. Jest to niestety najdroższa forma nauki, dodatkowo końcowy efekt i tak będzie zależał głównie od tego, ile czasu poświęcimy w domu na ćwiczenie gry. 

Samodzielna nauka

Metoda ta staje się coraz popularniejsza, ogromne ilości internetowych kursów oraz interaktywnych aplikacji (dla gitary jest to np. Guitar pro, czy gra Rocksmith) dostępne są online w przyzwoitych cenach. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego kursu, warto poświęcić trochę czasu na poznaniu opinii innych ludzi. Często te najpopularniejsze kursy nie są najlepsze, a najlepiej reklamowane. Niektórzy nauczyciele, do swoich kursów dołączają pakiet lekcji online, gdzie przez kamerkę internetową mentor stara się wychwycić błędy ucznia i dawać wskazówki. W internecie znaleźć można zarówno polskie jak i angielskie kursy na niemalże każdy instrument świata. 

Warto również zaglądać na grupy danego instrumentu w portalu Reddit. Zrzesza on internatów z całego świata, dając im odpowiednio segregowane i moderowane działy. W miejscu tym, na bieżąco będziesz informowany o nowych kursach czy promocjach, dodatkowo możemy tam liczyć również na pomoc ludzi z większym doświadczeniem. Niestety, komunikacja na Reddicie odbywa się wyłącznie w języku angielskim. 

Jako pierwszy instrument nie poleca się nowego sprzętu, zwłaszcza tanich instrumentów dostępnych w dyskontach. Jedyną jego zaletą, zazwyczaj jest cena, posiada za to szereg wad, które mogą wprowadzić u nas złe nawyki. Najlepiej jest poszukać używanych instrumentów, a przed zakupem skonsultować ją ze znajomymi, lub na różnego rodzaju grupach w mediach społecznościowych.