Nawilżacze powietrza to niezbędne urządzenia w mieszkaniu czy domu, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Kiedy nadchodzą chłodne dni, a tym samym rzadziej otwieramy okna, właściwie wyłącznie by przewietrzyć pomieszczenia, powietrze staje się suche i ciepłe. Takie powietrze źle wpływa na naszą skórę, cerę, sen, samopoczucie i koncentrację oraz częstość chorób infekcyjnych. Od dawna stosowano różne metody nawilżania powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, na pewno każdy pamięta mokre ręczniki rozwieszane na kaloryferach czy pojemniki z wodą zawieszane na nich.

Nawilżacze – rodzaje

Producenci oferują wiele różnorodnych modeli nawilżaczy różniących się między sobą między innymi mocą, wydajnością, sposobem działania, zużyciem prądu czy zastosowaniem. Inny typ nawilżacza stosuje się z przeznaczeniem dla alergików, a inny dla właścicieli zwierząt domowych.

Typy nawilżaczy w ofertach:

  • nawilżacze tradycyjne – wieszane na kaloryferach ceramiczne naczynia z wodą, mało popularne ze względu na mały zasięg działania i właściwie do zastąpienia mokrym ręcznikiem.
  • nawilżacze ultradźwiękowe – zasada działania polega na rozbiciu cząstek wody przy pomocy fal ultradźwiękowych i wypuszczeniu w postaci mgiełki na zewnątrz. Jest to jednak bardziej widoczna mgiełka niż przy nawilżaczach ewaporacyjnych. Są ciche dla ucha ludzkiego, jednak fale ultradźwiękowe mogą przeszkadzać zwierzętom domowym, należy też co dwa, trzy miesiące wymieniać filtry i pamiętać o używaniu wyłącznie wody demineralizowanej.
  • nawilżacze parowe – najbardziej podobne do nawilżaczy naturalnych, wlewana i podgrzewana woda paruje. Wadą tego typu nawilżaczy jest fakt równoczesnego podgrzewania powietrza oraz duże zużycie energii, zaletą niska cena i wypuszczanie sterylnej mgiełki. Wodę można uzupełnić olejkami do inhalacji.
  • nawilżacze ewaporacyjne – zasada działania polega na przepuszczeniu powietrza przez umieszczoną w urządzeniu matę i wypuszczeniu go już o odpowiednim stopniu wilgotności. W wyniku działania powstaje niewidoczna mgiełka. Są one dedykowane właścicielom zwierząt domowych, gdyż działają naturalnie, ale są głośniejsze niż inne modele i często trzeba czyścić umieszczone w nich filtry.

Warto w wyposażeniu domu czy mieszkania mieć nawilżacze, zwłaszcza uzupełnione w tryb pracy nocnej.

W stworzeniu artykułu pomógł właściciel sklepu internetowego https://oxyshop.pl.