architektura wnętrz

Architektura wnętrz – podstawowe informacje, które pomogą Ci nawiązać porozumienie z architektem.

Dobre relacje pomiędzy architektem, a klientem są niezwykle istotne. Projekt przygotowany przez architekta musi spełniać nasze oczekiwania, aby tak się stało musimy szczegółowo i rzeczowo przedstawić nasze oczekiwani. Warto zadbać o porozumienie już na pierwszym spotkaniu, dobre pierwsze wrażenie jest w tym bardzo pomocne. Do spotkania trzeba się przygotować – określić nasze oczekiwania.

Jak sprawić, aby współpraca przebiegała po naszej myśli?

Najważniejsze jest, aby nasze oczekiwania dotyczące projektu architektonicznego były dobrze przemyślane, oraz możliwe do zrealizowania. Warto postawić się w sytuacji drugiej strony i nie stawiać wymogów, które są niemożliwe do zrealizowania. Kolejnym czynnikiem utrudniającym nawiązanie porozumienia, jest brak zdecydowania ze strony klienta. W przypadku, gdy ciągle zmieniamy założenia dotyczące planu architektonicznego, narasta irytacja po obu stronach. Dokładnie zastanówmy się jaki jest nasz wymarzony dom, zanim przedstawimy naszą wizję architektowi. Dzięki temu współpraca nie będzie nerwowa, a co najważniejsze projekt architektoniczny będzie szybciej gotowy.

Niestety często brak porozumienia między klientem, a architektem wynika z braku zrozumienia podstawowych kwestii architektonicznych przez klienta. Projektowanie wnętrz to proces, który trwa. Warto o tym również pamiętać.

Jak w takiej sytuacji przekazać swoje oczekiwania, nie mając wiedzy budowlanej, architektonicznej oraz wyobraźni przestrzennej itp.?

Możemy w takim przypadku wspomóc się np. fotografiami danego pomieszczenia, które nam się podoba. Zanim wybierzemy się do architekta przejrzyjmy czasopisma architektoniczne. W takich magazynach można znaleźć dużo inspiracji oraz praktycznych porad napisanych prostym i zrozumiałym językiem. Przydatna jest również znajomość podstawowych pojęci architektonicznych.

Oto kilka przykładów:

Dekor – ozdobny kafelek z glazury lub motyw zdobniczy.

Elewacja- zewnętrzna powierzchnia ściany budynku.

Fasada – efektowna elewacja budynku.

Gzyms – pozioma, zwykle profilowana listwa wystająca przed mur, chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową.

Patio – wewnętrzny dziedziniec w domu mieszkalnym , z niego często prowadzi wejścia do poszczególnych pomieszczeń.

Jeśli masz już gotowe wyobrażenie, jak powinno wyglądać dane pomieszczenie, dokładnie opisz to architektowi, to jego zadaniem jest, aby przedstawić Ci projekt spełniający Twoje oczekiwania. Należy mieć zaufanie do architekta i zdać się na jego doświadczenie, wtedy obie strony będą zadowolone ze współpracy.

4 thoughts on “Architektura wnętrz – podstawowe informacje, które pomogą Ci nawiązać porozumienie z architektem.

  1. Ja jestem zdania, że najważniejsze informacje to by architekt pamiętał o tym, że mieszkanie ma być do mieszkania. Ma być funkcyjne i być miejscem do odpoczynku. Raczej ich doświadczenie da nam świetny efekt.

  2. Bardzo ciekawe porady. Często znalezienie porozumienia z projektantem nie jest łatwe. Ale nie ma co się poddawać. Ważne jest to by obije strony znalazły porozumienie i kompromis. Nie zawsze nasze pomysły są dobre i warto posłuchać opinii na ich temat osoby z doświadczeniem.

  3. Skorzystanie z pomocy projektanta jest na pewno jednym z lepszych rozwiązań. Możliwości takiej współpracy jest dużo, bo oferta jest ogromna. Szczególnie jeśli zależy nam na tym by aranżacja mieszkania była praktyczna.

  4. Wszystko też zależy od tego jaki styl nam się podoba. Warto poinformować o tym projektanta. Na tej podstawie też warto wybierać osobę do współpracy. Niektóre osoby zwracają bardzo dużą wagę na dodatki jak np. dodatki japońskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *