Malowanie proszkowe, pomimo iż znane od prawie 50 lat jest technologią innowacyjną i szerzej stosowaną. Wynika to z zalet tej metody, a przede wszystkim równomierności i dokładności nanoszenia farby oraz dużej trwałości powłoki. Nie bez znaczenia jest ekologia tego typu malowania. Nie stosuje się tutaj rozcieńczalników, co w efekcie nie powoduje ulatniania się do atmosfery szkodliwych substancji oraz zapobiega ich przedostawania się do gruntu i wody.

Wysokiej jakości malowanie proszkowe, czy usługi lakiernicze to inwestycja warta rozwagi.

Morąg Centrum – lakiernictwo Kielce

Istotnym elementem poprzedzającym proces malowania proszkowego jest przygotowanie powierzchni. To właśnie ta faza procesu ma największy wpływ na jakość i trwałość malowanej powierzchni. Pozostawienie rdzy, kurzu lub tłuszczu na malowanej powierzchni może spowodować, że miejsce to nie zostanie pokryte farbą, a naniesiona warstwa może szybko ulec uszkodzeniu. Dlatego też w malowaniu proszkowym, przed samym procesem przedmioty poddawane są piaskowaniu lub specjalnym kąpielom.

Malowanie proszkowe nie jest zarezerwowane jedynie do wyrobów metalowych, chociaż jest to materiał dominujący. Należy zaznaczyć, że metodą tą maluje się wszystkie metale – od stali po aluminium. Procesowi temu poddawane są także wyroby z drewna i drewnopodobne – przykładowo płyty MDF oraz ceramika.

Zasada malowania proszkowego opiera się na fizyce. Najprościej i skrótowo – jest to nanoszenie naelektryzowanych cząsteczek barwnego proszku. Dzięki właściwościom elektrostatycznym cząstki nanoszonego barwnika pozostają na proszkowanej powierzchni.

Oczywiście, gdyby proces zakończył się na tym etapie, ładna jednostajna powierzchnia nie byłaby trwała. Mogłaby ulec zarysowaniom lub wręcz mogłaby być starta. Dlatego też kolejnym etapem malowania proszkowego jest utwardzenie farby w wysokiej temperaturze.  W efekcie uzyskujemy powłokę odporną na uszkodzenia i warunki atmosferyczne, zwłaszcza korozję.

Malowanie proszkowe pozwala na uzyskanie efektów nieosiągalnych dla innych technologii. Szeroka gama farb stosowanych w tym sposobie połączona z pełną paletą barw umożliwia m.in. uzyskanie efektu postarzenia lub zmian barw w naturalnym oświetleniu.