Wanilia to jedna z najdroższych przypraw na świecie. Pochodzi z Meksyku, gdzie jest uprawia do dziś. Do Europy dotarła za sprawą Corteza w XVl wieku. Aztekowie używali jej do aromatyzowania trunków na bazie kakao. Wanilia występuje najczęściej w postaci strąków, które rosną na pnączach roślin storczykowatych. Po zbiorze jest poddawana fermentacji i suszeniu. Uzyskuje postać ciemnego strąka, który dobrze znamy ze sklepu. Czysta postać wanilii może być również zamknięta w słoiczku jako aromatyczna pasta. Występuje też w formie nasion. Najbardziej popularna ich odmiana to Madagaskar Burbon. Ten typ znajdziesz w ofercie https://sklep.pi-nuts.eu/kategoria-produktu/wanilia/

Wanilia jako przyprawa w kuchni

Wanilia nadaje potrawom charakterystyczny dymny, słodko – korzenny smak. To dlatego najczęściej stosuje się ją w kuchni, zazwyczaj do deserów i ciast. Najbardziej popularnym smakołykiem waniliowym są lody. Jej aromat znajdziemy także w musach, budyniu i cukrach waniliowych. Pastę waniliową można wykorzystać do zrobienia nadzienia do naleśników na słodko. Laska wanilii może zostać dodana do soków czy kompotów. Świetnie pasuje do zimowych rozgrzewających herbatek.

Pomoc w leczeniu

Wanilia wykazuje działanie wspomagające leczenie różnych dolegliwości. Olejków eterycznych można użyć do  relaksujących masaży ciała lub aromatoterapii. Pościel nim skropiona uspokaja i koi przed snem. Wanilia podana jako dodatek do jedzenia pozytywnie wpływa na łagodzenie bólów reumatycznych, regulację układu pokarmowego i moczowego.

Waniliowe pilingi i pielęgnacja skóry

Olejek z esencją wanilii świetnie sprawdzi się w nawilżaniu skóry całego ciała. Wpływa łagodząco na oparzenia i gojąco na drobne urazy. Pastę waniliową z dodatkiem kawy można wykorzystać jako skuteczny piling pod prysznic. Wanilia ma także działanie antyoksydacyjne, opóźnia procesy starzenia skóry.

Wanilia + alkohol = pyszna nalewka

Wanilię w strąkach lub ziarnach można wykorzystać do zrobienia ekstraktu, który dodaje się do butelki z mocnym alkoholem np. wódką lub burbonem. Pod odstawieniu na 2 tygodnie uzyskujemy pyszną nalewkę. 

Aromatyczne świece 

Ekstrakt z laski wanilii dodany do samodzielnie zrobionej świecy przypomni aromat dzieciństwa i rodzinnego klimatu, wypełni dom spokojem.  Zapach wanilii jest przyjemny i kojarzy się z najmilszymi chwilami w życiu: z ciastem u babci czy najlepszym budyniem na świecie