Współczesny tryb życia człowieka przyczynia się do wielu schorzeń kręgosłupa i układu ruchu. Powrót do sprawności oraz ulga w odczuwaniu bólu stają się celem wielu pacjentów. Można pomóc im, stosując terapię manualną.

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna należy to metod fizjoterapeutycznych. Ma na celu wspomaganie kręgosłupa, stawów i mięśni. Ten rodzaj rehabilitacji zakłada udział rąk terapeuty w kontakcie z ciałem pacjenta. Terapia manualna ma również aspekt diagnostyczny. Fizjoterapeuta rozpoznaje potrzeby pacjenta i jego problem, poprzez działanie mechaniczne. Następnie wyznacza plan działania tak, by przywrócić właściwą ruchomość stawu i zmniejszyć, a nawet zlikwidować ból. Fizjoterapeuta uciska różne punkty na ciele, stosuje techniki skupione na tkankach miękkich i tym samym przywraca równowagę mięśniowo – stawową u pacjentów.

Jak przebiega terapia manualna?

Techniki terapii manualnej są różne. Najczęściej spotykana to terapia tkanek miękkich. Składa się z masażu głębokiego, rozciągania, rozluźniania miejsc, w których występuje wzmożone napięcie mięśniowe i spastyka. W trakcie terapii manualnej fizjoterapeuta może zastosować także mobilizację i manipulację, aby rozluźnić tkanki okołostawowe. Wizyta to także instruktaż pacjenta i pokazanie, jakie ćwiczenia może on wykonywać w domu. Nie mogą one obciążać stawów. Terapia manualna powinna być bezbolesna i przeprowadzona przez fizjoterapeutę. Ulga w dolegliwościach bólowych i poprawa funkcjonowania pacjenta powinny być widoczne już po pierwszym zabiegach terapii manualnej. Regularne korzystanie z tej metody fizjoterapii przynosi długotrwałe efekty. 

Dla kogo terapia manualna?

Wachlarz schorzeń i dolegliwości, na które pomaga terapia manualna, jest ogromny. Najczęściej do fizjoterapeuty zgłaszają się pacjenci z problemami z układem ruchu. Są to zwyrodnienia kręgosłupa, skoliozą, rwa kulszowa, bóle stawowe i mięśniowe. Zdarza się także, że z terapii manualnej korzystają osoby cierpiące na migreny, zaburzenia snu czy napięcie spowodowane długotrwałym stresem. Z terapii manualnej nie mogą jednak korzystać osoby, u których zdiagnozowano osłabiony układ kostny i stawowy. Osteoporoza, złamania i pęknięcia kości, a także niestabilność więzadeł stawowych wykluczają możliwość skorzystania z terapii manualnej. 

Korzyści z terapii manualnej

Jest to zdecydowanie poprawia funkcjonowania pacjenta. Terapia manualna zmniejsza napięcie mięśniowe i relaksuje. Dodatkowo koryguje ustawienie stawów, redukuje ucisk na struktury nerwowe. To wszystko wpływa pozytywnie na szybki powrót do sprawności.

Teraz przeczytaj: https://osteomedic.com.pl/blog/stabilizacja-centralna-badz-dla-siebie-podpora