Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku jako upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach pod zaborami w roku 1918. Dzień obchodzenia Święta związany jest z datą podpisania rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, który był ostatecznym aktem kapitulacji Niemiec podczas I Wojny Światowej. Powrót Józefa Piłsudskiego do Warszawy mający miejsce dzień wcześniej był dla Polaków dowodem na ostateczne odzyskanie suwerenności ich kraju.
Również tego dnia Józef Piłsudski został mianowany naczelnym dowódcą Wojsk Polskich, a wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z naszych terenów. W latach przedwojennych święto obchodzono uroczystościami o wojskowym charakterze. Dopiero w roku 1937 nadano mu państwowy charakter. 

W czasie wojny z oczywistych względów zaprzestano oficjalnych obchodów, jednak o dacie 11 listopada wciąż pamiętały środowiska podziemne, które starały się obchodzić tę datę. Również w PRL-u nie świętowano tego dnia oficjalnie, a zastąpiono go datą 22 lipca. Jedynie środowiska niepodległościowe i upamiętniające osobę Józefa Piłsudskiego pamiętały o tym dniu organizując potajemne obchody. Oficjalne uruczystości na dzień 11 listopada przywrócono u schyłku poprzedniego systemu. Miało to miejsce 15 lutego 1989 roku.

Obecnie Święto Niepodległości jest dniem wolnym od pracy, a obywatele Rzeczpospolitej świętują je na różne sposoby. Obchody Święta Niepodległości mają w całym kraju charakter państwowy. Główne uroczystości odbywają się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza i biorą w nich udział najwyższe władze Rzeczypospolitej.. Corocznie ulicami Warszawy przechodzą też liczne marsze, w tym największy z nich – Marsz Niepodległości gromadzący kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Urządzane są także inne patriotyczne uroczystości, jak konkursy recytatorskie, czy śpiewanie patriotycznych pieśni.  Istotnym elementem obchodzenia Święta Niepodległości jest eksponowanie narodowych symboli. Zdecydowana większość rodzin tego dnia wywiesza w oknach domów Polską flagę.

Zainteresowanych symbolami narodowymi odsyłamy na
https://okolicznosciowe.com.pl/.