Okna aluminiowe znajdują coraz szersze zastosowanie w projektowaniu budynków i ich modernizacji. Cechuje je energooszczędność i skuteczne zatrzymywanie ciepła wewnątrz pomieszczeń. Gwarantują także największą sztywność i stabilność przy zachowaniu lekkości konstrukcji. Dzięki tym parametrom najczęściej wykorzystuje się je jako nowoczesne formy przeszkleń wielkogabarytowych. Mowa tu o dużych, szklanych zabudowach np. okna tarasowe, biurowe, ogrody zimowe, oranżerie, tarasy widokowe i szklane fasady.
Nieocenione zalety okien aluminiowych
Od lat utarła się ogólna opinia, że okna aluminiowe to zimny i nie zatrzymujący ciepła profil. Tak było kiedyś – owszem. Dziś sytuacja zupełnie się odwróciła. Obecna technologia produkcji przybrała nowoczesny charakter i doprowadziła do korzystnych zmian parametrów. Okna aluminiowe są coraz częściej wykorzystywane w inteligentnych domach i zabudowach pasywnych.
Profil wykonany z aluminium cechuje największa stabilność spośród wszystkich okien na rynku. Są one lekkie, a zarazem wytrzymałe, nie narażają konstrukcji budynku na zbędne obciążenia. Dlatego chętnie stosuje się je jako materiał do obsadzania dużych, szklanych powierzchni. Wąski profil okna nie ogranicza dostępu do światła dziennego.
Dodatkową zaletą okien aluminiowych jest ich dostępność w szerokiej gamie kolorystycznej. Ramy maluje się na wszystkie możliwe kolory. Mogą mieć inną barwe w środku pomieszczenia, a inną na zewnątrz. Ich powierzchnia może być matowa, z połyskiem lub nawet metalizowana.
Ponadto aluminium charakteryzuje niezywykła plastyczność i elastyczność. Jest podatne na formowanie i łatwo uzyskuje się pożądany kształt ramy. Dzięki temu możemy cieszyć się okrągłym lub zakończonym łukiem oknem.
Okna aluminiowe są odporne na warunki atmosferyczne, zarówno na niskie jak i wysokie temperatury oraz promieniowanie UV. Są łatwe w pielęgnacji, wystarczy mokra ścierka i łagodny detergent.
Są korzyści, ale są i wady okien alumniowych
Okna z aluminium, jak każdy dostępny na rynku produkt posiada także i swoje wady. Największą z nich okazuje się cena – są najdroższym materiałem, droższym od PVC i drewna.
Nieuszkodzone aluminium nie ulega latwo korozjom. Jednak porysowany profil jest podatny na uszkodzenia w przypadku kontaktu z wapnem, zaprawą murarską oraz z mosiądzem, miedzią i stalą.